Modelowanie finansowe

4 dni szkolenia

cena wersji
2 dni szkolenia

Kurs modelowanie finansowe jest skierowany dla osób chcących nauczyć się budować modele finansowe od podstaw lub udoskonalić swój warsztat w tym zakresie. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej, a nacisk położony jest na przekazywanie wiedzy praktycznej, pracę na rzeczywistych danych finansowych i budowanie realnych modeli, które można wykorzystać w bieżącej pracy analityka.

Teoria jest prezentowana w minimalnym zakresie koniecznym do zrozumienia poszczególnych zagadnień. Wiedza przekazywana na kursie znajduje zastosowanie u osób pracujących w bankach, domach maklerskich, funduszach inwestycyjnych i innych instytucjach finansowych. Zajęcia prowadzone są w taki sposób, aby jak najbardziej odzwierciedlały praktykę. Uczestnicy podczas zajęć przerabiają wiele praktycznych case study, a finalnym efektem ich pracy jest kompleksowy model finansowy dla wybranego przedsiębiorstwa. Trenerzy podczas zajęć odwołują się do wielu rzeczywistych przypadków, co znacznie urozmaica kurs i pozwala na łatwiejsze przyswojenie wiedzy.

Zajęcia realizowane są przez doświadczonych specjalistów, praktyków rynku, na co dzień zajmujących się modelowaniem oraz analizą sprawozdań finansowych w funduszu inwestycyjnym.

Kurs modelowania finansowego jest przeznaczony dla uczestników, którzy znają podstawy MS Excel oraz elementy konstrukcji i analizy sprawozdań finansowych.

Zapraszamy na kurs zorganizowane grupy oraz firmy. Oferujemy Państwu możliwość organizacji kursu w formie 2 lub 4 dni szkoleniowych w siedzibie Państwa firmy, bądź w naszej sali szkoleniowej w centrum Warszawy. Zachęcamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego, wszystkie oferty przygotowujemy indywidualnie, przedstawiony cennik jest poglądowy.

Istnieje też możliwość organizacji szkolenia w formie hybrydowej. Wówczas część kursu realizowana jest w formie online, zaś ostatni – podsumowujący dzień szkoleniowy prowadzony jest z trenerem, stacjonarnie w siedzibie Państwa firmy.

Po zakończeniu szkolenia otrzymasz certyfikat ukończenia.

Zachęcamy do skorzystania ze szkolenia w formie online, więcej szczegółów można znaleźć tutaj. Materiał szkolenia online odpowiada w 100% temu ze szkolenia stacjonarnego.

• proces budowy modelu finansowego: cel, struktura, dane wejściowe i wyniki,
  • aspekty techniczne: formuły, formatowanie, połączenia / linki, odwołania cykliczne, makra i podstawy VBA,
  • dobre (i złe) praktyki w modelowaniu finansowym,
  • zarządzanie pracą kilku osób przy budowie modelu (praca równoległa),
  • testowanie i przegląd modelu przez niezależną osobę,
  • projektowanie struktury modelu,
  • formaty danych wejściowych (zmienne i niezmienne w czasie),
  • podejście do analizy wrażliwości i analizy scenariuszowej

• konstrukcja sprawozdania finansowego (bilans, RZiS, RPP,
  • zmiany w kapitale własnym oraz noty objaśniające),
  • zrozumienie i istota danych zawartych w informacjach dodatkowych/notach objaśniających,
  • źródła finansowania spółki: emisja akcji, obligacji, kredyt, leasing operacyjny i finansowy,
  • dotacje jako źródło finansowania projektów w firmie,
  • sposoby modelowania przychodów ze sprzedaży oraz kosztów operacyjnych
  • spółki, regresja liniowa, wykładnicza, metoda monte carlo – praktyczne case study,
  • wstęp do kalkulacji przepływów pieniężnych w firmie: wskaźniki indeksacji, stopa dyskonta oraz dyskontowanie przepływów pieniężnych,
  • omówienie rekomendacji inwestycyjnych oraz wyciąganie na ich podstawie wniosków analitycznych,

• jaki jest cel naszego modelowania? (bank, fundusz PE, VC, prywatny inwestor),
  • modelowanie aktywów trwałych i obrotowych oraz zobowiązań bieżących,
  • prognozy nakładów inwestycyjnych i amortyzacji,
  • rodzaje leasingu i jego ujęcie w sprawozdaniu finansowym,
  • modelowanie struktury zadłużenia, rezerw, harmonogramu spłaty kredytu oraz kosztów finansowania,
  • przygotowanie kaskady przepływów pieniężnych,
  • modelowanie dopłat do kapitału i dywidendy,
  • modelowanie transakcji sprzedaży majątku, transakcji faktoringu,
  • przeszacowanie pozycji bilansowych, w tym odpisy zapasów, należności i innych aktywów

• podsumowanie poprzednich prac nad poszczególnymi elementami sprawozdania finansowego oraz łączenie ich w całość,
  • co właściwie wyceniamy? (wartość firmy, kapitał własny),
  • modelowanie kosztu kapitału w firmie: koszt długu i kapitału własnego (CAPM, APM, DGM, metoda składania i inne),
  • modelowanie stopy wolnej od ryzyka oraz premii za ryzyko rynkowe, wycena spółki metodami dochodowymi (FCFF, FCFE, FCFC, APV),
  • uproszczona konsolidacja sprawozdań finansowych w ramach grupy,
  • przeprowadzenie analizy wrażliwości i analiz scenariuszowej,
  • podsumowanie najważniejszych reguł modelowania finansowego.